top of page
Search

לשלב קריירה עם גידול ילדים

הגיעה אלי אשה צעירה עם התלבטות. כמו נשים צעירים בנות גילה, היא שואלת איך והאם אפשר לשלב קריירה עם גידול ילדים.

נשים רבות מתחבטות בשאלה הזו ותוהות מה קודם למה, איך לנהל את חייהן, מה יהיה למקום העבודה שלהן כאשר יצאו לחופשת לידה, האם יוכלו לחזור? כל השאלות הללו הינן מאד לגיטימיות והתשובות אליהן אינן מובנות מאליהן כלל וכלל.

במקביל מתפתחת הפלטפורמה של הקפאת ביציות, הקפאת עוברים, והריונות בגילאים יותר ויותר מאוחרים.

כאשה מבוגרת לפעמים קצת נדמה לי ואני קצת חוששת ששוב, את המחיר לכל השינויים הללו משלמות הנשים עצמן וזאת בדרכים שונות.


יש הגיון מסוים בכך שבמהלך הדורות נשים ילדו בגיל צעיר. הגוף צעיר יותר, גמיש יותר ומתמודד טוב יותר. נכון ומובן שבעבר גם לא ניתן היה להרות בגיל מבוגר, אבל אם נשים רגע את ההיבט הזה בצד, נבין שלידה בגיל מאוחר היא לעתים קרובות יותר קשה. הגוף שלנו איננו עומד בקצב של הטכנולוגיות. הרבה נשים מספרות לי על הלידות הקשות שלהן, על החוויות המטלטלות ולאו דוקא במובן החיובי. על התקופה הארוכה שהן נזקקות כדי להתאושש פיסית לאחר הלידה, וגם על היחס האליהן בבית החולים, על הציפיה שיצאו מבית החולים יום לאחר הלידה (בעבר, כלומר בזמני.. יולדת נשארה שלושה ימים אחרי לידה בבית החולים) ועוד. כל זה גובה מהן מחיר גופני ונפשי.


אז מה זה אומר לגבי שילוב של קריירה וילדים?

נהוג לחשוב שעדיף לפתח קודם כל קריירה ורק אח"כ ללדת ילדים. אינני יודעת אם זה נכון או לא, אבל אני חושבת שכל החשיבה צריכה רענון ובעיקר לא לחשוב בשבלונות.

כמובן ישנו גם נושא הזוגיות, ואם עדיין לא מצאת את בן הזוג המתאים לך להקמת משפחה, הרי שבהרבה מקרים תאמרי לעצמך שכדאי לחכות עם ילדים, גם אם בסופו של דבר תביאי ילדים לעולם ללא בן זוג, הרבה פעמים תחכי עדי גילאי 30 או 35 כדי להחליט להכנס להריון ללא בן זוג.

לכן הנימוקים לקבלת החלטה לכאן או לכאן שונים, ובעיקר החיים דינמיים ולא תמיד את יודעת כיצד יתפתחו חייך ואיזה הזדמנויות יקרו בדרכך ומה תחמיצי.


דבר אחד את יכולה לדאוג לו ולשלוט בו וזה שתמיד תזכרי לדאוג ולשמור על עצמך, על גופך ועל תכניותייך.

שימעי מה שכולם אומרים, קראי מאמרים, התייעצי עם חברים, אבל בסופו של דבר הכי חשוב שתדאגי לעצמך.


אולי אוותר בכלל על ילדים, כדי שאוכל לפתח קריירה?

שמעתי השבוע את השאלה הזו. לכאורה זה נשמע הגיוני. כי אם נשים מוותרות על קריירה למען גידול ילדים, מדוע שלא נהפוך את המשוואה ונוותר על ילדים למען פיתוח קריירה?

ואני חושבת שהמשוואה הזו היא משוואה שאיננה לטובתה של האשה, זו משוואה שאיננה הוגנת ובעיני גם איננה הגיונית. ולכן אני מציעה לזנוח אותה. במקום זאת. לחשוב על מה תרצי לעשות עם חייך?

מה תרצי שיהיה לך כשתגיעי לגיל 50 למשל? האם תרצי משפחה? האם תרצי קריירה?


הובילי לכך שמה שתרצי זה מה שיהיה. ועלייך לתכנן בדרך הכי טובה איך להשיג את שניהם במהלך העשורים הקרובים ולבחור את בן הזוג שיעזור לך, כמו שאת תעזרי לו, להגיע לשם.


וותמיד לזכור, יש גבול למה שאנו שולטים בו. תעשי תכניות אבל גם תהיי גמישה ותזרמי עם החיים.

Recent Posts

See All

Building Resilience: Coping with Anxiety from Afar

In times of crisis, many Jews living abroad feel a profound connection and concern for Israel. This emotional connection can lead to anxiety, helplessness, and a strong desire to make a positive impac

Commentaires


bottom of page