top of page
Search

תקרת זכוכית בקריירה של נטלי

Updated: Feb 3, 2021


נטלי הגיעה אלי לקליניקה. היא מעוצבנת. היא בכלל לא בטוחה למה היא צריכה פסיכולוגית אבל היא מאד עצבנית כל הזמן. מקום העבודה שלה מתסכל אותה, היא יושבת באותו תפקיד כבר כמה שנים, ולא נותנים לה להתקדם. גברים שהגיעו אחריה כבר קודמו, והבוס שלה שמאד מחבב אותה, ותמיד מתיחס אליה יפה, פשוט חושב שהיא עדיין לא מוכנה. יש לך ילדים בבית ובתפקיד הבכיר נדרשות המון שעות מעבר ליום העבודה, הוא כאילו דואג לה. התפקיד הזה יש בו הרבה לחץ ומתח ואני לא חושב שזה מתאים לך, את עדינה ויש לך ילדים, למה את צריכה את זה על הראש? הוא מאד נחמד ומתחשב. היא כל הזמן עם כאבי ראש, מצוברחת וחסרת סבלנות. אבל אפילו המשפחה שלה אומרים לה שיש לה מזל עם בוס כזה מתחשב. לכן היא מגיעה אלי לראות מה לא בסדר אצלה.


לי נראה שנטלי דופקת את הראש בתקרת זכוכית ולא פלא שהראש שלה כואב.

מה הכוונה? האם נטלי מופלה לרעה?


מהי תקרת זכוכית ומה ההבדל בינה לבין אפליה?


ההבדל החשוב ביותר בין הפליה לבין תקרת זכוכית, הינה שתקרת הזכוכית הינה שקופה. לא רואים אותה.

את יודעת שלא קבלו אותך לתפקיד מבוקש, או שלא את קבלת קידום, אלא קולגה אחרת. אולי גבר?

הבעיה היא שלא יאמרו לך שלא קבלת את התפקיד כי את אשה, אלא לא קבלת אותה כי.... יתנו סבה או סבות אחרות, ובדרך כלל לא תוכלי לדעת מה היא הסבה האמיתי שלא קבלת את התפקיד,. הרבה פעמים יהיה זה שילוב של שיקולים, "אני מעדיף גבר בתפקיד הזה" יחשוב המנכ"ל, וזו חשיבה שהפליה עומדת בבסיסה.


מה אם כן ההפלייה? והאם יש דבר כזה הפליה מוצדקת?

האמת שיש דבר כזה הפליה מוצדקת וכולנו מקבלים אותנה כמובן מאליו. זו הפליה הנובעת מאי שיויון בין הצדדים המופלים. למשל אדם מבוגר מול קטין. ילד לא יכול לחתום על צ'קים וגם אינו רשאי להצביע בבחירות.

או בין מבוגרים שלאחד יש השכלה ספציפית ולשני אין גם כאן ההפליה מקובלת עלינו. מי שלא סיים לימודי רפואה לא יוכל להיות רופא, והוא יופלה לרעה מול אדם שכן סיים. זו הפלייה מוצדקת. אבל אם גבר ואשה סיימו לימודי רפואה ויקחו למשרה רק את הגבר מתוך נימוק שהמעסיק מעדיף לעבוד עם גברים זו הפליה בלתי מוצדקת ולכן אסורה על פי חוק. אבל אם יתרץ המעסיק את העסקתו של הגבר, לא בנימוק האמיתי שהוא מעדיף לעבוד עם גברים על נשים, אלא בנימוקים אחרים, זה כבר תהליך של בניית תקרת זכוכית מעל לראשה של האשה. יציעו לה תפקידים זוטרים יחסית, כאשר שוב ושוב יתנו לה נימוקים אחרים על האמת שהם מעדיפים גברים. כך יקרה גם לחברות שלה, לקולגות נשים, בקבוצה ומעבר לזמן, תתגבש פה ההבנה שיש תקרת זכוכית. אבל בניגוד להפליה זה שקוף. בגלל שזה שקוף כמעט ולא ניתן לראות כאשר קורה, לכן קשה יהיה לאותה רופאה לבוא בטענות, לא כל שכן לתבוע בבית משפט על הפליה פסולה. וכך גם נטלי. על מה היא בכלל יכולה להתלונן? גם לא נעים לה כי הבוס שלה נחמד אליה...

אז מי קובע איזה שיוויון מותר ואיזה אסור? זה תלוי בנורמות, ובמאה שעברה, היה מי שסבר שנשים או שחורים הינם פחותים ביכולת או האינטלקטואלית או התפקודית שלהם, זו היתה הנורמה ולכן לא נחשב אפליה אסורה. תמיד אנו כפופים לנורמות ולחוקים, ולעתים אלו נורמות מקובלות במקום אחד ופסולות במקום אחר.


אז מה אפשר לעשות?


מה נטלי יכולה לעשות?

ללכת לבוס ולהגיד לו, תודה רבה, על כל ההתחשבות, אבל אני לא רוצה בזה. אני רוצה קידום. אני כבר אדאג לילדים שלי ולמשפחה שלי. אתה תן לי להתקדם, שכן הוכחתי את יכולותי עד כה. והיא לא צריכה לתת לאף אחד לומר לה שהיא רגישה מדי, לא תעמוד בלחצים וכו, אלו שיטות פסולות מוכרות המופעלות כלפי נשים כדי להפחית מערכן.


מה את צריכה לעשות אם נתקלת בחייך שלך במצב שכזה?

את צריכה להחליט איזה מאבקים את רוצה ויכולה לעשות. צריך אסטרטגיה וצריך שותפות לדרך. לא כל מאבק כדאי. ומאד רצוי שתהיה לך תמיכה מן הסביבה הקרובה שלך. חברות, קולגות, משפחה,

אם את רוצה לקבל תפקיד כלשהו, ואת סבורה שאת מתאימה לו, דאגי להתכונן היטב לראיונות. התייעצי במי שכבר עשתה את הדרך הזו. למדי היטב את השפה של החברה, את התרבות שלה, כמה נשים יש בתפקידים בכירים, קראי עליה בעיתונות המסורתית וזו של האינטרנט. בדקי אם אכן לחברה הזו את רוצה להתברג.

ואם כן, התכונני היטב, בעזרת קולגות או בעלי מקצוע. התכונני לשאלות "מכשילות" : האם את נשואה ? האם יש לך ילדים? זה לא חריג גם היום לאשה לשמוע שאלות כאלה, שבדרך כלל לא מופנות לגברים. האם תוכלי עם ילדים בבית להתפנות לעבודה כל כך תובענית? התכונני לא רק כדי להכין תשובה אבל גם כדי לא להתרגז ובעיקר לא לאבד ריכוז.


אם את רוצה להתעמת עם תקרות מזכוכית לעתים הראש חוטף חבטה רצינית. אבל זה המשחק ככל שעולים למקומות הגבוהים.

זכרי שאת לא חייבת להכנס למשחק הזה. לעתים זה לא שווה את זה. לעתים האוירה כל כך לא נעימה שאולי את בעצמך תוותרי על הכבוד המפוקפק להיות חלק ממנו. ואם את כן נכנסת למשחק, עשי זאת בעיניים פתוחות, מוכנה ומצוידת לקונפרונטציות, לביקורת המנסה להפחית מערכך, ללעג מגברים המרגישים נחותים. זה בהחלט יכול לקרות, ויכול גם להעלם אם תעמדי במבחנים האלה. תהיי קשוחה. זה יהיה נפלא אם תעמדי בזה, תחושה של הישג. העולם שיכול להפתח בעיניך יכול להיות מאד מרתק. נשים בצמרת מאד חסרות, וכל אחת שמפלסת לה דרך, אותי משמחת מאד ואני מאחלת לה בהצלחה.


רוצה ליווי? רוצה הערכת מצב? פני אלי לקליניקה.

Comments


bottom of page